Ekonomi

BIST Güne Yükselişle Başladı

BIST Güne Yükselişle Başladı

Bugün Borsa İstanbul’da açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 12,80 puan artarak yüzde 0,17 değer kazanarak 7.675,06 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,08 ve holding endeksi yüzde 0,20 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,55 ile spor, en çok kaybettiren ise yüzde 0,55 ile bilişim sektörü oldu.

Dün dalgalı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yüzde 0,37 değer kaybıyla günü 7.662,26 puandan tamamladı.

Küresel piyasalar, enflasyon ve resesyon endişeleri nedeniyle negatif seyrini sürdürüyor.

ABD ve Çin’den gelen ekonomik veriler, varlık fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, piyasalardaki belirsizlikler gün geçtikçe artıyor.

Dün açıklanan ABD Merkez Bankası (Fed) Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 25-26 Temmuz’da düzenlenen toplantısına ilişkin tutanaklarda, enflasyonun hala Banka’nın uzun vadeli hedefinin oldukça üzerinde seyrettiğine vurgu yapıldı.

Çin’de gayrimenkul sektöründe borçlarını ödeyemeyen şirketlerin sayısı her geçen gün artarken, ülkenin bazı finansal kuruluşlarının da benzer problemler yaşamaya başlaması risk algısını yükseltiyor.

Finans analistleri, bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri ile yurt dışında ABD’de Philadelphia Fed imalat endeksi, haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve CB öncü göstergeler endeksi gibi verilerin yakından takip edileceğini belirterek, BIST 100 endeksinin teknik açıdan 7.600 ve 7.500 seviyelerinin destek, 7.700 ve 7.850 puanın ise direnç olarak öne çıktığını ifade etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu