Politika

Bakan Fidan: Yaptığımız uyarılara kulak verin

Bakan Fidan: Yaptığımız uyarılara kulak verin

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ortak bir basın toplantısında Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Abdallah Bouhabib ile bir araya gelen Fidan, uluslararası topluma hitap ederek Filistin Devleti’nin başkentinin Doğu Kudüs olduğunu belirterek bu devletin kurulması gerektiğini vurguladı.

Bakan Fidan’ın konuşmasından önemli başlıklar şu şekilde:

“Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti kurulmalı. Türkiye, tarihi olan mazisi olan güçlü ve tecrübeli bir devlettir. Yaptığımız uyarılara lütfen kulak verin.”

”Gazze’deki trajedinin sonlandırılması ve sivil halkın korunması için çözüm yolları üzerinde görüşmelerimiz sürüyor. Özellikle Gazze’deki insanlara insani yardım ulaştırılması konusunda bölge ülkeleriyle yakın iş birliği içindeyiz. Türkiye, Mısır dahil olmak üzere bu konuda ciddi bir işbirliği yürütmektedir.”

”Barış için adımlar atmaya yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bu savaşın ötesinde bir barışın da olabileceğine inanıyoruz. Cumhurbaşkanımız da barış için çaba harcıyor. İki devletli bir çözümün neredeyse uluslararası bir kabul haline gelmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

”Filistin Devleti’nin kurulmaması, bölgeye barışın gelmeyeceğini göstermektedir. Son olaylar bu gerçeği bir kez daha teyit etmektedir. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Cidde’de olağanüstü toplantı yapacak. Biz, uluslararası topluma doğruları söylemekten kaçınmıyoruz. Suriye’deki kalıcı siyasi çözüm konusunu da görüşüyoruz.”

”Filistin Devleti’ne giden yol konusunda aranan çözümlerin yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Uzun süredir oluşturulan yanlış algının değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Yapılan haksızlıkların ve zulmün gizlenmesi gerektiğine son verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Uluslararası topluma çağrımız, gerçekleri kabul etmeleridir.”

”Bir ülkenin toprağını işgal etmek, evleri gasp etmek ve yerleşimcileri yerleştirmek haksızlıktır ve bu gerçeği gizlemeye son verilmelidir.”

”Türkiye, arabuluculuk ve insani rol oynamaya her türlü katkı sağlamaya hazır. Yabancıların ve sivillerin serbest bırakılması konusundaki çabalarımız devam ediyor. Kalıcı barışa ulaşmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

”Türkiye, bölgedeki barış ve istikrarın sağlanması için çaba harcamaya devam edecek.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu