Yaşam

Bahçeler Sulanıyor, Sular Yetmiyor

Bahçeler Sulanıyor, Sular Yetmiyor

Kırıkkale Belediyesi son günlerde şehirde yaşanan su kesintileri üzerine açıklamalarda bulundu.

Kırıkkale Belediyesi tarafından yapılan açıklamada Kırıkkale’ye verilen içme suyu seviyesinin 3 kat artmasına rağmen bazı mahalle ve köylerde vatandaşların bahçe suladığı için içme suyunun yeterli gelmediğine vurgu yapıldı.

 

Kırıkkale Belediyesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Son günlerde şehrimizde günlük tüketilen su, Kızılırmak’tan temin edilip tesiste arıtılmak suretiyle şehir şebekesine verilen suyun yaklaşık üç katı seviyesine ulaşmıştır.

 

Tam kapasite çalışan Yeşil Vadi Su Birliğine ait arıtma tesisi geçtiğimiz Temmuz ayında 2 milyon 529 bin metre küp su üreterek birlik üyelerinin kullanımına sunmuştur.

 

BAHÇELER SULANIYOR

Ancak arıtılmış suyumuz evlerimizde kullanılmanın yanı sıra son aylarda vahşi sulama olarak tabir edilen bahçe sulamasında da aşırı şekilde kullanılmakta. Özellikle mevsim normalleri üstünde seyir eden hava sıcaklığı nedeniyle de bahçe sulamasında yaşanan artış, tüketimin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.

AMAÇ DIŞI KULLANIM

 

Kısaca günlük arıtılmak suretiyle insani ihtiyaçların karşılanması için üretilen su, tüketilen suyun amaç dışı kullanılması nedeniyle ihtiyacı karşılayamamaktadır. Bu nedenle de şehrimizin bazı bölgelerinde basınç düşüklüğü veya depolarda suyun yeteri seviyeye ulaşmaması nedeniyle bölgesel su kesintisi yaşanmaktadır.

 

ÇEŞMELER GÜN BOYU AÇIK

 

Kesintisiz su üretimi için takviye pompa ile Yeşil Vadi Su Birliğine ait tesis güçlendirilmiş ve işletme koşulları iyileştirilmeye giderilmiş olup kesintisiz su dağıtımına gayret sarf edilmektedir. Vatandaşlarımızdan da özellikle bahçe sulamasına azami özen göstermeleri, yağmurlama yada damlama sistemi ile sulama yapmaları, bahçelerinde çeşmeleri gün boyunca açık bırakmamaya yaşanan kesintilerin önüne geçmek için özellikle dikkat etmeleri önem arz etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu