Asayiş

Aydın’da 3 kız çocuğuna cinsel istismar davası yine ertelendi

Aydın’ın Nazilli İlçesi’nde 2’si kardeş 3 küçük yaşta kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 2022 yılında Ş.T. hakkında açılan davanın 2. Duruşması 13 Haziran tarihinde, Nazilli Adliyesi’nde görüldü. 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava 12 Ekim 2023 tarihine ertelendi.

Mevcut yaşları 12 ile 15 arasındaki 3 kız çocuğunun 2014 ve 2019 yılları arasında istismara uğradıkları ortaya çıkması ile geçen yıl açılan dava sonrasında mide bulandıran olaylar ortaya çıktı. Kız çocuklarından en büyük olanın fen bilgisi dersinde işledikleri konuda akrabaları Ş.T.’nin kendilerini yıllarca istismar ettiğini fark etmesiyle ortaya çıkan olayı, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Aydın İl Sorumlusu Özlem Güngörenler de yakından takip etmeye başladı.

“SANIK, ‘BU BİR OYUN’ DEMİŞ”

Görülen dava sonrası açıklamada bulunan UCİM Aydın İl Sorumlusu Özlem Güngörenler, “Üç kız çocuğumuz var, ben onlara kahraman kız çocukları diyorum. Çünkü konuşmaktan, anlatmaktan korkmadılar ve korkmuyorlar. 3 kız çocuğumuza, 2014 yılında başlayan, 2019 yılına kadar devam eden süreçte, kuzenleri tarafından cinsel istismarda bulunuyor. Çocukların yaşları küçük olduğu için o anda yaşadıklarının farkına varamıyorlar. Aradan zaman geçiyor ve büyük olan Nazilli’de dershaneye devam ediyor. Çocuğumuz fen bilgisi dersinde anatomik yapıyı öğrenince, ağlayarak rehberlik öğretmenine anlatıyor ve o gün konu açığa çıkıyor. Geçmişte yaşadıklarının aslında kötü bir şey olduğunu anlıyor. Çünkü sanık o dönemde ona ‘bu bir oyun, birlikte oyun oynayacağız’ diyor. Çocuğumuz da yaşı küçük olduğu için bunu bir oyun zannediyor. Rehberlik öğretmeni de çok duyarlı bir insanmış, anne, babaya ve polise haber veriyor hatta mahkemede şahitlik de yapıyor. Durum savcılığa intikal ediyor. İlk duruşması 6 Nisan’da görüldü. Nazilli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz yargılamaya karar verildi. Bu biraz bizim canımızı acıtıyor” diye konuştu.

“SANIK, HER DURUŞMADAN BERAAT ETMİŞ GİBİ DANS EDEREK ÇIKIYOR”

Duruşma davasına yakından takip ettiğini söyleyen Güngörenler, “Çocuklarımıza hukuki ve psikolojik destek oluyoruz. Sağ olsun Aile ve Sosyal Politika Bakanlığı da, barolarımız da destek veriyor. Ama annelerimiz kamuoyu desteği istiyor. Fakat ikinci duruşmada da tutuklama kararı yine çıkmadı. Sanık adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 12 Ekim’de sabah saat 10.10’da yine duruşmamız var. Mahkemenin gerekçesinde de, ‘sanığın kaçma şüphesi yok, çalıştığı iş yerine her gün gidiyor, hatta duruşmaya biz davet etmeden kendisi geliyor’ dendi. Çocuk mahkemelerinde de zaten hep çocuklar suçlanıyor ama avukatlarımızda bu tür davalarda tutuklu yargılama çıkması gerektiğini söylüyorlar. Suçu yoksa zaten aklanacak. Adam her duruşmanın sonunda beraat etmiş gibi dans ederek çıkıyor. Sanık ile mağdur aile yakın evlerde oturuyorlar bu da bir risktir. O insanların her daim birbirlerini görme riski var. Çocuklarımızın okul hayatı çok etkilenmiş. Başarılı çocuklar fakat başarı düzeyleri düşmüş. Burada çocuklarımızın geleceği söz konusu” ifadelerini kullandı.

“12 EKİM’DE ANNELERİMİZ YÜREKLERİNİ DE ALIP GELSİNLER”

12 Ekim’deki duruşmanın çok daha önemli olduğunu belirten UCİM Aydın İl Sorumlusu Özlem Güngörenler, “Aydın’da ilçelerimizin arasında çok uzun mesafeler var, herkes gelemeyebilir. Ama bu Nazilli’de olmuş bir olay. En azından Nazilli’de oturan, ikamet eden ya da yakınlarda oturan annelere seslenmek istiyorum. Annelerimiz yüreklerini de alıp bu davaya gelsinler. 12 Ekim’de orada birlikte olalım. Çünkü hepimiz anneyiz. Anne olmayanların da vicdanları var, yürekleri var. O yüreği alıp gelsinler. 12 Ekim’de ben sabah onda herkesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne bekliyorum. Bizi yalnız bırakmayın çünkü orada olmanız, kız çocuklarımıza ve annelerine çok büyük güç. Bu çocuklarımızın başına gelen, dileriz olmasın ama hepimizin başına gelebilir. Bunu düşünerek çocuklarımızın üstün yararını ve mutluluğunu, geleceklerini düşünerek, biz adalet istiyoruz. Bizi yalnız bırakmayın” açıklamalarında bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu