Ekonomi

ASKON Elazığ Şube Başkanı Çınar’dan vergi fiyatlarıyla ilgili açıklama

Sıtkı Taşel/Elazığ – ASKON Elazığ Şube Başkanı Abdullah Çınar gündeme dair açıklamalarda bulunarak, artan vergi fiyatlarıyla alakalı açıklamalarda bulundu. Başkan Çınar, “Mücbir sebep kapsam süresi yılsonuna uzatılmalı” dedi.

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Elazığ Şube Başkanı Abdullah Çınar, KDV oranlarının artırılması, ek motorlu taşıtlar vergisi ihdası ve maktu harçlara gelen yüzde 50’lik zam kapsamına aralarında Elazığ’ın da bulunduğu depremden etkilenen ve mücbir sebep kapsamına alınan 11 ilin hariç tutulmamasıyla alakalı açıklamalarda bulundu.

ÇINAR: DEPREMİN YOL AÇTIĞI KAYIPLARIN TELAFİSİ DEPREMİ YAŞAYAN ŞEHİRLERDEN YAPILMAMALI!

Başkan Abdullah Çınar, “İlimizin ekonomisinin doğrudan ilgilendiren tüm konularda, ilimizin Milletvekilleri ile bu görevlerin takipçisi olacağımızı belirtmiştik, bu sebeple bugün huzurlarınızda icra makamının değerli üyeleri saygıdeğer milletvekillerimize bu konunun gündemleştirilerek Elazığ’ımızın da dahil olduğu 11 ilin bu vergilerden muaf tutulmasını talep ediyorum. Özellikle Ek Motorlu taşıtlar Vergisi ihdasının Elazığ’ın da dahil olduğu 11 il için doğrudan iptali, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yürütmesinde, 3605 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28’inci maddesi gereğince verilen karar gereği 2 puanlık KDV artışının getireceği yük ile ilgili bu illerdeki işletmelere ek destekler, Tüketici kredilerinde Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BMSV) ‘ne gerçekleştirilen artıştan da yine depremden etkilenen illere dair iyileştirme ve muafiyet talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇINAR: MÜCBİR SEBEP KAPSAM SÜRESİ YILSONUNA UZATILMALI

Kısa bir süre sonra kapsam tarihi sonlanacak olan Mucbir sebep kapsamı süresine de değinen Çınar; “Bildiğiniz üzere; 06.02.2023 tarihinde meydana gelen deprem felaketinde, depremden etkilenen Aziz şehrimiz Elazığımız’da Elazığ kamuoyunun ciddi çabaları sonucu Bakanlığımız tarafından mücbir sebep hali ilan edilmeye uygun bulunmuştu. Bu kapsamda, ilimizde deprem tarihi itibarıyla mükellefiyet kaydı bulunan mükelleflerin, bu mükellefiyetleri nedeniyle vergi kanunlarının uygulanması bakımından 06.02.2023 ila 31.07.2023  tarihleri arasında mücbir sebep halinde olduğu kabul edilmişti. Bu tarihin de sonuna yaklaşmış bulunmaktayız. Bu sürenin de en az 6 ay daha uzatılmasının şehrimizin ekonomisi adına elzem olduğunu düşünüyor ve kıymetli vekillerimizin değerli desteğini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu