Dünya

Askerden Kaçmak için kadın oldu!

Haber: Bahtiyar Okumuş

ZÜRİH – Bu kadar da olmaz demeyin. İsviçre’de bir genç askere gitmemek için nüfus müdürlüğünde cinsiyet değiştirdi. İsviçre’de cinsiyet kayıt girişi düzenlemesi 2022’de basitleştirildiğinden, İsviçre’nin en büyük şehirlerinde yaklaşık 350 kişi ilk birkaç ayda cinsiyetinin girişini değiştirmişti.

Sonntags-Zeitung Gazetesi, genç bir Erkeğin cinsiyet kayıtlarında kendisini Kadın olarak gösterip, bugüne kadar zorunlu askerlik görevinden başarı ile muaf tutulduğunu haberleştirdi. 23 Yaşındaki genç adam, Gazeteye verdiği mulakatta kendisinin sağlıklı bir erkek olduğunu, nufus müdürlüğüne giderek çok kolay bir şekilde cinsiyet değişikliği yapabildiğini ve böylece askerlik görevini yerine getirmek zorunda kalmadığını söyledi.

23 Yaşındaki genç adam yaklaşık bir yıl önce kendisini kadın olarak kaydettirdi.  Bunu sadece askerlikten kaçınmak için değil, aynı zamanda 2022’nin başından beri bürokratik olmayan cinsiyet değişikliklerine izin veren yasayı protesto etmek için yaptığını belirtti. Genç adam geçen sene yürürlüğe giren yasanın  herhangi bir tıbbi veya psikolojik kanıt olmaksızın değişikliğe izin verdiğini ve bunun yanlış olduğunu ifadelerine ekledi.

Öte yandan bir nufus müdürlüğü çalışanı ise bir kişinin cinsiyetini değiştirmek istemesi durumunda, yasal olarak gerekli olan “cinsiyet mensubiyetine dair içsel kanaatin” mevcut olup olmadığını görmek için kişiyle bir görüşme yapıldığını  söyledi.

Cinsiyet değişikliğinin maaliyeti İsviçre’de sadece 75 frank. Ancak zorunlu askerliğe gitmemenin bedeli ise gelire göre hesaplanıyor ve binlerce frank tutuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu