Gündem

Ankara’da yolcu taşıma krizi; tartışma büyüyor

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği (TÖHOB) Genel Başkanı Kurtuluş Kara, Başkent İlçe Otogarı’nda basın açıklaması yaptı.

TÖHOB Başkanı Kara, yaptığı açıklamada, özel halk otobüsü esnafının çok zor durumda olduğunu söyledi.

Akaryakıta gelen zammın esnafın zor durumda bıraktığını vurgulayan Kara, “Ülke genelinde ücretsiz hizmet vermek zorunda bırakılan tek sektörüz. Belediyeler tarafından uygulanan indirimli tarifeler ile yükü iyice esnafın arttı. Özel halk otobüs esnafı mağdur. Özel halk otobüs şoförleri battı. Esnafımız yok oluyor. Artık ücretsiz taşımayacağız. Vatandaşımız lütfen belediye araçlarını tercih etsin” dedi. Başkan Ercan Soydaş, kararın tüm Türkiye’de alındığını belirterek, şunları söyledi.

Kara, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının özel halk otobüslerine olan desteğini yetersiz bulduklarını dile getirdi. Türkiye genelinde özel halk otobüslerinin (ÖHO) Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığın ödediği gelir desteği karşılığı her ayın 1’i ile 4’ü arasında ücretsiz yolcu taşıyacaklarını ifade eden Soydaş, “Sadece şehit ve gazi aileleri, emniyet ve basın mensupları harici ücretsiz yolcuları taşıyacağız. Bunun yanı sıra engelli ve görme engelli bireyleri taşıyacağız.” şeklinde konuştu.

Açıklamasının ardından Kara, otobüslere ‘Hiçbir özel sektör ücretsiz hizmet yazamaz’ ifadesinin kullanıldığı afişi astı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu