Yaşam

Amasya Üniversitesi İşbirliği İle Kadınlar Geleceği Kodlayacak

Amasya Üniversitesi İşbirliği İle Kadınlar Geleceği Kodlayacak

AMASYA – BHA

Amasya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Kurt tarafından hazırlanan, Amasya Beyazay Derneği’nin başvuru sahibi, Amasya Üniversitesi’nin ortak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın sözleşme makamı olduğu, “EuropeAid/167108/ID/ACT/TR/252” referans numaralı proje kabul edilerek sözleşmesi imzalandı.

Amasya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından uygulanacak “Kadınlar Yenilenebilir Enerji Bağlamında Geleceği Kodluyor” projesi kapsamında; atanamayan öğretmenler ve mühendislik öğrencileri ile engelliler başta olmak üzere hedef gruplara; Kodlama, Robotik, STEM+A, Nesnelerin İnterneti, Yenilenebilir Enerji, PLC/SCADA, CAD/CAM, 3-D teknolojisi, İnsansız Hava Araçları Teknolojisi, KAIZEN, TRIZ, 5S, Six Sigma, Verimlilik, İş Güvenliği, İlk ve Acil Yardım gibi çok sayıda onaylı sertifika içeren kurslar verilecek.

Bütçesinin 7.5 milyon lira olduğu proje kapsamında; Amasya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne bir adet STEM+A, Kodlama ve Nesnelerin interneti, bir adet Robotik, İnsansız hava araçları ve kontrol teknolojileri ve bir adette Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Laboratuvarı olmak üzere toplam üç adet modern laboratuvar kazandırılacak.

Projeyi özellikle atanamayan ya da özel sektörde sözleşmeli çalışan öğretmenlere yönelik eğiticilerin eğitimi şeklinde tasarladıklarını ifade eden Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Kurt, “Proje ile atanmamış öğretmen adaylarımız ile mühendis adayı öğrencilerimizin istihdam edilebilirliklerini arttırmayı planlıyoruz. Projeyi Ankara’da, Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva ile birlikte imzaladık. Amasya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulacak üç laboratuvar uzun yıllar üniversite öğrencilerine ve şehir halkına katkı sağlayacak.” dedi.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi ise; “Kadınlar Yenilenebilir Enerji Bağlamında Geleceği Kodluyor” adlı proje ile Amasya Üniversitesi’nin ‘geleceğin mesleklerinin gerektirdiği beceriler’ alanlarında çalışmalar yürütülmesine destek vereceğini ifade etti. Hedeflerinin Amasya Üniversitesi merkezli hayat boyu eğitim ve istihdam edilebilirlik gibi alanlardaki proje sayılarının artırılması olduğunu belirten Turabi, bu yönde çalışan üniversite personelinin her zaman yanlarında yer alacaklarını sözlerine ekledi. Rektör Prof. Dr. Turabi ayrıca, Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Kurt’ a teşekkür ederek projenin ülkemize, bölgemize ve Amasya’ya hayırlı olmasını da diledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu