Yaşam

Aksaray, Tarım ve Sanayisiyle Büyüyen Bir Şehir – Birlik Haber Ajansı

Aksaray, Tarım ve Sanayisiyle Büyüyen Bir Şehir

AKSARAY – BHA

Sanayi sektörü, Türkiye genelinde olduğu Aksaray’ın sosyo-ekonomik ve politik yapısında önemli yer teşkil ediyor. İstihdam noktasında şehirlere ivme kazandıran sanayi sektörü, kentlerin demografik yapılarında değişimlere yol açıyor. Aksaray, İç Anadolu Bölgesi’nde en fazla göç alan kentler arasında yer alması, sanayi sektöründe yeni yatırımlar almasına bağlanıyor. 

 

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray’ın tarım ve sanayi alanında rekabet gücü yüksek şehirlerarasında ole bulundurduğunu söyledi. Aksaray’ın bulunduğu potansiyeline bakıldığında sanayi sektöründe gelecekte söz sahibi olmasının mümkün olabileceğini söyleyen Belediye Başkanı Dinçer, Aksaray’ın küreselleşen dünyada gelişmiş bir sanayiye sahip olması için gerekli altyapının hali hazırda olduğunu belirtti. 

 

Aksaray’ın yenilebilir enerji sanayisinde her türlü yatırıma açık kentler arasında bulunduğunu sözlerine ekleyen Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Aksaray Belediyesi olarak yatırımcılara rol model olma adına doğal kaynakları enerjiye dönüştürmek amacıyla Kapalı Salı Semt Pazarı çatısına hazırladığımız Güneş Enerjisi Santrali Projesi 1 megawatt’lık enerji elde ediyoruz. 

 

2020 yılında 3,5 milyon liraya mâl olan Güneş Enerji Santrali’nden toplamda 3,5 milyon gelir elde ederek santralimiz maliyetini ilk 2 yılda karşılamış oldu. Bundan sonra santralden üretilen elektriğin getirisi belediyemiz kasasına ek gelir sağlıyor. Kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmaya, üretmeye ve şehrimize değer katan projeler yapmaya devam edeceğiz. 

 

Sürdürülebilir enerji kaynakları arasında en çok tercih edilen Güneş Enerji Santrali, çevre dostu proje olduğu kadar doğa bilincinin oluşması ve girişimcilere örnek olması açısından önem arz ediyor” dedi. 

Atıklar Enerjiye Dönüşüyor

Aksaray Belediyesi’nin atıkların enerjiye dönüşmesine olanak sağlayan en önemli projelerinden birisi de Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi. Aksaray Belediyesi öncülüğünde devreye alınan bu tesis sayesinde atıklar enerjiye dönüşürken 12 bin 500 konutun enerji ihtiyacı bu tesisten karşılanmaya başladı.  

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, tesis ile ilgili yaptığı açıklamada; “Çevreci belediye anlayışı ile hareket ediyoruz. Atıkların çevreye zarar vermesi engelleyerek düzenli olarak toplama yönetimiyle enerjiye dönüştürüp ekonomiye kazandırıyoruz. 

Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi Projemiz 4 ana bölümden oluşuyor. Bunlar, Geri Kazanımı Mümkün Atıkların Ayrıştırılması, Kompost-Organik Gübre Üretim ünitesi, II. sınıf diye tabir edilen depolama sahası (Lot-1, Lot-2, Lot-3) ve Depo Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi bölümleri yer alıyor. 

Tesisimizde enerji üretimi devam ediyor. Tesisimiz tam kapasiteye ulaştığında ise 12 bin 500 konutun enerjisini bu tesisimizden karşılayacağız” ifadelerini kullandı. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu