Ekonomi

Akçaabat Ziraat Odası Başkanlığından Yeşil Altın Fındıkta Hasat İçin Uyarılar

Akçaabat Ziraat Odası Başkanlığından Yeşil Altın Fındıkta Hasat İçin Uyarılar

Akçaabat Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu  2023 yılı için  hasat dönemi yaklaşan , bölgemizin önemli gelir kaynağı yeşil altın fındık için uyarılarda bulundu; “yıl boyunca üreticilerimizin fındık bahçelerinden yüksek verim elde etmek için büyük gayretlerle budama, gübreleme, bahçe temizliği, zararlılarla mücadele gibi üretimde yapılması gereken aşamaları yaptılar  ve hasat dönemine  yaklaşmış bulunmaktadırlar. Fındık bölgemiz için vazgeçilmez bir tarım  ürünümüzdür. Üreticilerimiz bir yıllık emeğin karşılığını almak için hasat tarihlerine uyarak fındık bahçelerine girmeliler.  Fındık hasadında uymamız gereken bazı kurallar vardır. Fındık hasadına erken başlanılmamalıdır.  Üreticilerimizi bu konuda uyarmak istiyoruz. Fındıkta kalite çok önemli , hem ihracat hem de  iç piyasada getirisi yüksek bir tarım ürünüdür.

26.07.2023 tarihinde, T.C. Ticaret Bakanlığı  Doğu Karadeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü Başkanlığında yapılacak 2023 yılı Fındık hasat tarihi belirleme toplantısındaki hasat tarihlerine kesinlikle uyulması gerekmektedir.    Odamız Genel Sekreteri Ziraat Mühendisi Veysel Baki’ninde görev yaptığı komisyon kararı sonucunda sahil kuşak (0-250 metre yükseklikte), orta kuşak (251-500 metre yükseklikte ) ve yüksek kuşak (500 metre ve üzeri yükseklikte ) için  alınan komisyon kararına göre belirlenen tarihlerden itibaren fındık toplanmaya başlanılmalıdır.

 

Erken yapılan hasatta fındıkta iç buruşuk oranı artar, randıman düşer, ürünün pazar değeri düşer, aflatoksin etkisi fazla olur çotanakların nem oranı yüksek olacağından kurutmada sorunlar oluşur. Fındık satışında önemli bir kriter olan randıman ne kadar yüksek olursa üreticinin eline geçen ücrette o kadar yüksek olur.  Fındığın randıman ve kalitesinin iyi olmasını istiyorsak zamanından önce kesinlikle fındık toplamamak lazım. Daldaki fındıkları silkeleyerek fındık meyvesinin %75 ‘inin yere düşüyorsa hasada başlanmasının fındıkları daldan değilde yere döküldükten sonra yerden toplamaya dikkat etmeliyiz. Zamanında ve tekniğine uygun hasat yapılmadığı takdirde erken toplanan fındıklarda verim ve randıman kayıpları meydana gelir. Ayrıca daldan toplanan fındık bahçelerinde gelecek senenin meydana getireceği fındık teşekkülleri zarar görecek ve bu durumda gelecek senenin verimini düşürecektir. Bu sebeple fındığın yerden ve Trabzon ilimiz ve ilçeleri için fındık hasat komisyonu tarafından belirlenen tarihlerde hasat yapılmasına kesinlikle uyulmalıdır” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu