Gündem

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda ‘sapık dayı’ Açıklaması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan bazı basın yayın kuruluşlarında, “Denizlili babanın isyanı: Kızınızın Sapık Dayı ile Aynı Evde Yaşamasını İster Misiniz?’’ başlıkları altında yayımlanan haberlere ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

featured

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda ‘sapık dayı’ Açıklaması

DENİZLİ – BHA

Haberlerde iddia edilenin aksine çocuğun dayısının kendileriyle birlikte değil başka bir ilde yaşadığı, ilgili mahkemenin çocuğun herhangi bir risk altında olmadığına yönelik karar verdiği bilgisine yer verilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Denizli’de yaşayan 4 yaşındaki bir çocuğun geçmişte istismar şüphelisi olduğu iddia edilen dayısı ile aynı evde yaşadığına ilişkin haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.
Haberlere konu olan çocuğun annesi eşinden şiddet gördüğü gerekçesiyle 2019 yılında boşanma davası açmış ve eşi hakkında ilgili mahkeme tarafından uzaklaştırma kararı verilmiştir.
Haberlerde iddia edilenin aksine çocuğun dayısının kendileriyle birlikte değil başka bir ilde yaşadığı, ilgili mahkemenin çocuğun herhangi bir risk altında olmadığına yönelik karar verdiği bilgisine ulaşılmıştır.
Babanın İl Müdürlüğümüze 14 Haziran 2023 tarihinde avukatı aracılığıyla başvurduğu andan itibaren Bakanlığımız harekete geçerek çocuğa düzenli olarak psikososyal destek sağlamıştır. Ebeveynleri arasındaki çekişmeli durumdan olumsuz etkilendiği gözlemlenen çocuk için Sağlık ve Danışmanlık Tedbir Kararları alınmıştır.
Daha önce farklı basın yayın organlarında ileriye sürülen habere konu iddialar, Denizli Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturulmuş ve dayının çocuğa yönelik herhangi bir cinsel içerikli eylemde bulunduğuna dair somut bir delil bulunmadığı gerekçesi ile şüpheli hakkında kovuşturmaya gerek olmadığı kararı verilmiştir.
Çocuğun süreçten herhangi bir zarar görmemesi için gerekli psikososyal destek Bakanlığımız tarafından büyük bir hassasiyetle yürütülmektedir.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak çocuklarımızın fiziksel ve psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkileyecek her türlü durumun karşısında durmaya ve olayı adli, idari ve diğer tüm süreçleriyle yakından takip etmeye devam edeceğiz”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda ‘sapık dayı’ Açıklaması

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu