Dünya

AG600 Amfibik Uçak Yangınla Mücadeleye Hazır

AG600 Amfibik Uçak Yangınla Mücadeleye Hazır

Ülkenin lider uçak üreticisi olan Aviation Industry Corporation of China (AVIC), AG600 uçaklarının yangınla mücadele için gerekli tipik test uçuşlarını başarıyla gerçekleştirdiğini, dolayısıyla büyük amfibik uçak modellerinin de bu türden görevleri yerine getirebilecek durumda bulunduğunu bildirmişti.

Nitekim AVIC, içinde bulunduğumuz yılın ilk yarısında üç AG600 uçağının, ülkenin birçok farklı yöresinde 172 test uçuşu çerçevesinde toplam 430 saatlik uçuş gerçekleştirdiğini duyurmuştu. 

Söz konusu test uçuşları sırasında uçak platformunun ve yangın söndürme sisteminin performansı kontrole tabi tutulmuştu. Test esnasında uçaklar üç, altı ve 12 ton ağırlığında su taşımış ve boşaltmışlar ve bu uçakların performansı değişik çalışma koşullarında, uçuş biçimlerinde, uçuş hızlarında ve uçuş yüksekliklerinde gözleme tabi tutulmuştu.  

Saptanan teknik göstergeler bu model uçağın yapımı sırasında talep edilen performanslara uygun bulunmuştu. Elde edilen veriler ışığında AG600 model amfibik uçağın, şu anda yangınla mücadele görevini yürütme çerçevesinde her türden fiili kullanıma uygun kapasiteyle donanmış olduğu belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu