Politika

AB Üyelik Sürecimizde Olumlu Bir Kanaat Hakim

Erdoğan: AB Üyelik Sürecimizde Olumlu Bir Kanaat Hakim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta gerçekleşen NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi dönüşünde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, İsveç’in NATO’ya katılım sürecinde TBMM’nin süreci takip edeceğini belirtirken, Türkiye’nin AB üyelik sürecinin canlandırılmasında ise olumlu bir kanaatin oluştuğunu söyledi.

Erdoğan’ın açıklamalarından önemli başlıklar şöyle:

“(İsveç’in NATO’ya katılım protokolleri) Meclisimiz adımları takip edecek, ülkemizin çıkarları doğrultusunda en doğru kararı verecektir.”

“Avrupa Birliği üyelik sürecimizin yeniden canlandırılması noktasında olumlu bir kanaat hakim.”

Vize Serbestliğinde Adımlar Atılıyor

“Türk ekonomisine çarpan etki yapacak Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerini hızlandıracağız. Vize serbestisinde de mesafe alacağımıza inanıyorum.”

“Türkiye olarak sözlerimizin arkasında durduk, duruyoruz. Kazan-kazan ilkesiyle yürütülen müzakerelerin somut sonuçlarını en kısa zamanda görmek istiyoruz.”

“Avrupa Birliği’nden göreceğimiz olumlu çalışmalar neticesinde biz de verdiğimiz sözleri hayata geçirmek için çalışmalara başlarız.”

”F-16 Satışı İle İlgi Biden, Ülkemiz Lehine Tutum Sergiliyor”

“F-16 satışıyla ilgili Biden ve yönetimi ülkemiz lehine tutum sergiliyor. Bakanlarımız muhataplarıyla görüşerek sürecin lehe dönüşmesini inşallah temin edecek.”

“(Körfez ülkelerine ziyaret) Daha önceki görüşmelerimizde, ‘Türkiye’ye ciddi yatırımlar yapmaya hazırız’ dediler. Bunu bu ziyaretle noktalamış olacağız.”

“Uluslararası rezerv birikimini artırmak için rasyonel politikaları hayata geçiriyor, uluslararası yatırımları ülkeye çekmek için çalışıyoruz.”

”Merkez Bankası Net Rezervleri 14,2 Milyar Dolar”

“1 aylık dönemde Merkez Bankası net rezervleri 14,2 milyar dolar iyileşme gösterdi. Bu rakamlar ekonomi, finans, ticaret çevrelerine güven ve cesaret veriyor.”

“Vatandaşlarımız müsterih olsun, enflasyonu yine tek haneye indireceğiz. Ekonomiyi güçlendirecek ve Türkiye’yi büyütecek adımları attık, atıyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu