Gündem

67 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

67 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Millî Savunma Bakanlığının (MSB) faaliyetleri başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin haftalık basın bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Deniz Albay Zeki Aktürk tarafından gerçekleştirilen toplantıda verilen bilgilere göre;

Terör örgütleri PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ’a karşı başarıyla yürütülen operasyonlar hakkında bilgi verilen açıklamada, son bir haftada 67 teröristin etkisiz hâle getirildiği belirtildi. Bu yıl içinde etkisiz hâle getirilen terörist sayısının 1.062’ye, 24 Temmuz 2015’ten itibaren ise 38.405’e ulaştığı ifade edildi.

Hudut güvenliğine yönelik alınan tedbirlerle ilgili veriler de açıklandı. Son bir haftada 179 kişinin yasa dışı yollarla hududu geçmeye çalışırken yakalandığı, bunlardan 9’unun FETÖ üyesi ve 13’ünün terör örgütü üyesi olduğu belirtildi. Yıl içinde hududu geçmeye çalışanların sayısının 4.931’e yükseldiği ve toplamda 369 terör örgütü mensubunun güvenlik güçlerine teslim edildiği vurgulandı.

Suriye’deki insani yardım ve istikrar çalışmalarına devam edildiği belirtilirken, Suriye’deki teröristlerin tacizlerine anında karşılık verildiği vurgulandı. 2023 yılı başından itibaren operasyon bölgelerinde teröristler tarafından 91 taciz ve saldırı gerçekleştirildiği, bunlara karşılık verilerek 777 teröristin etkisiz hâle getirildiği ifade edildi.

Ayrıca, NATO, BM, AB gibi uluslararası kuruluşlarla işbirliği çerçevesinde Azerbaycan, Libya, Kosova, Bosna-Hersek, Katar ve Somali gibi ülkelerde görev yapan TSK’nın küresel barış ve istikrara katkı sağladığına dikkat çekildi.

Savunma sanayi faaliyetlerinin hızla devam ettiği belirtilirken, yerlilik ve millilik oranının yüzde 80’lere ulaştığı vurgulandı. TSK’nın gücünü Türk milletinin sevgisi ve güveninden aldığı, millî ve manevi değerlere bağlı olarak görevlerini kararlılıkla sürdürdüğü ifade edildi.

Ayrıca, orman yangınlarıyla mücadelede TSK’nın rezerv gücü ile destek sağlandığı ve bu kapsamda yangın söndürme çalışmalarına katkıda bulunulduğu belirtildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu