Spor

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Geri Sayım Başladı

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Geri Sayım Başladı

BHA SPOR SERVİSİ

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun 208,8 km’lik ilk etabı olan Sivas-Amasya Etabı; Cumhuriyetin kuruluş adımlarının atıldığı Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünden 1 Ağustos Salı günü 09.00’da başlayacak. Amasya Millî Mücadele Müzesi önünde yaklaşık 14.15’te sona erecek.

UCI Kıta Takımları, Milli Takımlar ve Kulüp Takımlarının katılacağı 100. Yıl Bisiklet Turu’nda; 16 takımdan 100 bisikletçi, 5 Gün, 5 Etap boyunca Sivas’tan Ankara’ya Cumhuriyetin yolunda tarihin izinde 784 km pedal çevirecek.

Türkiye Bisiklet Federasyonu organizasyonu ile düzenlenen 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu; Cumhurbaşkanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İl Valilikleri, Belediyeleri, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, Kamu Kurum Kuruluşları ile Shimano Türkiye’nin destekleriyle Cumhuriyetin kuruluş adımlarının atıldığı Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünden 1 Ağustos, salı günü start alacak. 100. Yıl Bisiklet Turu; Amasya, Havza, Samsun, Çorum, Çankırı üzerinden 5 Ağustos, cumartesi günü Ankara’da Cumhuriyet’in kurulduğu I. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin önünde son bulacak.

Müftüoğlu’ndan Bisiklet Turu Daveti

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, 100. Yıl Bisiklet turuna tüm Türk halkını davet ederek, “Tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Sivas’ta başlayacak ve Ankara’da bitecek olan 100. Yıl Bisiklet Turu’na start, finish ve geçiş güzergahlarına tüm halkımızı ellerinde Türk bayrakları ile davet ediyoruz. Bu coşkuyu birlikte yaşayalım. “dedi.

Sarı Mayo Giyen Türk Bayrağı Taşıyacak

Yarışın Lideri Sarı Forma giyecek. Cumhuriyetin 100. Yılı onuruna Türk Bayrağı taşıyacak.

Türkiye’yi 6 takım temsil edecek. Türk bisikletinin yıldızları 100.Yılda şampiyonluk için pedal basacak. Tarihi ve anlamlı organizasyona Türkiye’yi temsilen 6 takım katılacak. Spor Toto Cycling Team, Konya Büyükşehir Belediye Spor, Beykoz Belediyespor, Karya Bisiklet Takımı, Velo Bursa Bisiklet Takımı, Ankuva Bisiklet Takımı’ndan Ahmet Örken gibi Türk bisikletinin yıldızları, bu onurlu yarışta Liderlik için yarışacak.

100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’na 6 Ülkeden 16 Takım Katılacak

Spor Toto Cycling Team (Türkiye), Konya Büyükşehir Belediye Spor (Türkiye), Beykoz Belediyespor (Türkiye), Iraq Cycling Project (Irak), DFT CCN Mesh Shahr (Irak), MES Sungun Azad (Irak), Suez Canal Discovery (Mısır), Vino Sko Team (Kazakistan), Almaty Astana Motors (Kazakistan) Milli Takımlar: Uzbekistan National Team (Özbekistan), Iraq National Team (Irak) Kulüp Takımları: Arvich Shargh Mazandaran (Irak), Karya Bisiklet Takımı (Türkiye), Velo Bursa Bisiklet Takımı (Türkiye), Ankuva Bisiklet Takımı (Türkiye), CT Vassil Levski (Bulgaristan) takımları bisiklet turunda mücadele edecek.

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun Etap Programı şu şekilde olacak:

1.Etap:  1 Ağustos   Sivas-Amasya                            208,8 km         09:00               14:15

2.Etap:   2 Ağustos   Amasya-Havza                          89,4 km           09:00               11:15

3.Etap:  3 Ağustos   Havza-Samsun                          135,4 km         09:00               12:25

4.Etap:   4 Ağustos   Samsun-Çorum                         176,1 km         09:00               13:25

5.Etap:   5 Ağustos   Çankırı- Ankara                         175,4 km         09:00               13:25

100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu, TRT SPOR tarafından günlük özetler şeklinde yayınlanacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu