Dünya

10 aydır bulunamayan banka soyguncularını bildirene 5 bin avro ödül

 

10 aydır bulunamayan banka soyguncularını bildirene 5 bin Avro ödül

HAMBURG – BHA

Sabah bankaya para getiren zırhlı aracı soyarak kaçan ve izlerini kaybettiren, kimliği belirsiz üç kişinin bulunması için soruşturmayı sürdüren Hamburg Savcılığı, konuyla ilgili bilgi verenlere 5.000 avro ödül verileceğini açıkladı.

Görgü tanıklarının ifadesi kapsamında, faillerin olay yerinden çok da uzak olmayan Möllner Landstraße’deki bir apartmana kaçtıklarını gördüklerinin belirtildiği savcılık açıklamasında „Suçun soruşturulmasına ve faillerin tespit edilmesine veya yakalanmasına yol açacak bilgiler için 5.000 avro ödül vereceğiz. Ödül sadece özel kişilere yönelik olup, mesleki görevleri arasında suç fiillerinin kovuşturulmasında bulunan kamu görevlilerine yönelik değildir“ denildi. Konuyla ilgili ihbarda bulunacakların en yakın polis karakoluna veya 040 4286 -56789 numaralı Hamburg polis ihbar hattını arayabilecekleri belirtildi.

Olay nasıl olmuştu?

Billstedt Center (AVM) karşısındaki Alman bankası Commerzbank’a para taşıyan araç, 31 Aralık 2022 tarihinde sabah saat 07:54’de maskeli üç kişi tarafından soyuldu. Olay, çok sayıda Türk işyerinin de bulunduğu Möllner Landstr’de gerçekleşmişti. Para nakli yapan “Prosegur” şirketinin iki çalışanı bankaya doğru yürüdüğü sırada saldırıya uğradılar. Boyları 1.70, 1.75 ve 1.80 cm olan koyu renkli giyimli maskeli olduğu belirtilen üç soyguncu, para taşıyan iki kişinin önünü bankanın girişinde keserek para çantalarını istediler. Ellerinde silah olan saldırganlardan biri göz yaşartıcı biber gazı sıkarak iki kişiyi etkisiz hale getirdi. Diğer iki kişi ise para kasalarını aldıktan sonra üç soyguncu da olay yerinden kaçtılar.

Görgü tanıklarının verdiği ifadeye göre faillerin Billstedter Platz’da yakındaki bir binaya kaçtıkları belirtilmesine rağmen olay yerine gelen ağır silahlı ve zırhlı çevik kuvvet (SEK) ekipleri, bölgeyi çember içine almış ve yaklaşık 3 saat süren aramalar sonucunda soyguncuların izine rastlayamamışlardı. Aradan 10 ay geçmesine rağmen bulunamayan soyguncuların yakalanması için savcılık para ödülü koydu. Çalınan para miktarı hakkında bir bilgi verilmezken 100 bin avrodan fazla olduğu tahmin ediliyor. 2021 yılı sonunda da aynı yerde yine soygun olmuştu.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu